Bu proje, sizlerin tecrübeleri ve desteği ile öğrencilerimizi iş hayatına geçiş sürecine hazırlamak, kariyer planlamalarına yardımcı olmak, network ağlarını genişletmek ve kariyer hedefleri doğrultusunda eksik noktalarını bulup geliştirmek için ortaya konmuş bir sosyal sorumluluk projesidir.
Çok iyi bir eğitimle donatılan, sorumluluklarının bilincinde olan, daima yeni fikir ve projelere odaklanan gençlerimizin, sizlerin meslek yaşamında edindiğiniz tecrübelere, yol göstericiliğine, kısacası bir ‘’Usta’’ya ihtiyaçları var.
Öğrencilerimizi, sizlerle buluşturarak oluşturacağımız Usta-Çırak ilişkisinde; gençlerimizi, ustalarımızın yol göstericiliği ışığında iş hayatına hazırlayacağız.
Gençlerimizin yeteneklerini tecrübenizle harmanlayarak onların güçlü bir gelecek inşa etme fırsatı yakalamasına, iş hayatına bir adım önde başlamalarına destek olabilirsiniz. Gençlerimizin hayallerindeki kariyer basamaklarını bu tecrübe ışığında çıkabilmeleri için hayatlarına dokunabilirsiniz.
Projemizin Amacı
Öğrencilerimizi iş insanları ile bir araya getirmek,
Gençlerimizin yeteneklerini ustalarımızın tecrübesiyle harmanlayarak güçlü bir gelecek inşa etmek, İzmir’i ve Türkiye’yi kalkındırmak,
Ustalarımızın deneyimlerini, öğrencilerimiz ile paylaşmalarını sağlamak,
Öğrencilerimize hayallerindeki kariyer basamaklarında yol göstermek, başarının kapılarını aralamak ve iş hayatına hazırlamak,
Öğrencilerimizin mesleki, kültürel ve akademik gelişimlerini arttırmak,
Proje Süreci
Öğrencilerimizin talepleri toplanarak, uygun görülen sektörden ustalarımız ile eşleştirilmesi sağlanacaktır.
Öğrencilerimiz, proje süreci hakkında bilgilendirilecektir.
Öğrencimize, eşleştiği ustamızın iletişim bilgileri iletilecektir. Ardından öğrencimiz, özgeçmişini ve kariyer hedeflerini açıklayan ön yazısını iletecek ve ilk iletişimini e-posta ile sağlayacaktır.
Ustalarımız ve öğrencilerimiz proje takvimini birlikte oluşturarak, en az 5 görüşme gerçekleştirecektir.
Öğrencimiz proje sürecinde, ustalarımızdan destek istedikleri konuları paylaşacak ve en uygun yöntem belirlenecektir.
Öğrencimiz projenin önemini ve ciddiyetini kavrayarak, istek ve beklentilerini açık bir şekilde ortaya koyacaktır.
Ustalarımız, öğrencimizin kariyer hedefleri doğrultusunda gerekli gördüğü eğitimleri önerebilecek ve ek çalışma ve araştırmalar isteyebilecektir.
Ustalarımız, uygun gördükleri sektör ve departmanda, öğrencimizle birlikte demo çalışmalar gerçekleştirebilecektir.
Ustalarımızdan Beklenenler
Gençlerimizin üniversiteden iş hayatına geçişini kolaylaştıracak rehberliği sunmak,
Profesyonel topluluklara erişimini (network) sağlamak,
Kişisel ve sosyal gelişimlerine destek olmak,
Gençlerimize kariyer rehberliği yapmak,
İş fikri ve girişimcilik konularında deneyimlerini paylaşmak,
Yurt dışı eğitim ve kariyer gibi fırsatları aktarmak,
İş hayatında karşılaşabilecekleri zorluklarla baş etmeleri için gençlerimize destek olmak,
Başarılı bir kariyer hikayesi yazmaları amacıyla gençlerimize daha geniş bakış açısı kazandırmak,
İş yaşamında çalışkanlığın ve disiplinin önemini aktarmak.
İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı desteği ile Mezunlarla İlişkiler Ofisi tarafından yürütülmektedir.
İzmir Ekonomi Üniversitesi ile yollarımız, 2012 yılında Yazılım Mühendisliği Bölümü'ndeki eğitim hayatıma tam burslu olarak başlamam vesilesiyle kesişti. Birbirinden kıymetli akademisyenlerimizden aldığım kaliteli eğitim ve okulumuzun sağladığı iki yabancı dil imkanı sayesinde kendimi mümkün olan en iyi seviyede donatma şansını elde ettim. İki tane zorunlu stajımın yanında bir tane de gönüllü staj yaptım. Son zorunlu stajımda, Vestel Ar-Ge Merkezi’nden kabul aldım ve test departmanında 1 aylık verimli bir staj tecrübesi edindim. 2016 yılında Havelsan’ın Siber Güvenlik Yaz Okulu Programı’na seçildim ve programı başarı ile tamamladım.
Hatice Acar
2015 - Dış Ticaret (İngilizce) Programı Mezunu
İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne ilk olarak 2012 yılında başladım, ilk olarak diyorum çünkü okulumdan kopamayıp mezun olarak tekrar koşa koşa döndüm diyelim. İlk ve en büyük şansım Dış Ticaret (İngilizce) meslek yüksekokulunu tam burslu olarak kazanmamdı, o dönem aslında diğer okullar Meslek Yüksekokulları ‘nda Türkçe eğitim verirken benim İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde bu bölümü hazırlık okuyarak İngilizce şeklinde eğitim almış olmam benim için çok mutluluk vericiydi.
Begümnaz Türkoğlu
2014 - Uluslararası Ticaret ve Finansman Mezunu
2014 yılında Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünden mezun olmakla birlikte, üniversite yıllarım boyunca almış olduğum kaliteli eğitimin ışığında kariyer hayatıma 2014 yılında lojistik sektörü ile başlangıç yaptım.
Metin Taş
2014 - Lojistik Uluslararası Ortak Önlisans Programı Mezunu
İzmir Ekonomi Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu, Lojistik Önlisans Programı'ndan tam burslu olarak 2014 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde lisans eğitimime devam ettim. İzmir Ekonomi Üniversitesi Lojistik Bölümü'nde sıklıkla yaptığımız proje çalışmaları sayesinde problemlerin tespiti ve önlenmesi, kritik durumlarda aksiyon alınması, zaman yönetimi, takım çalışması gibi pek çok konuda tecrübe edinmiş oldum. İEÜ'de yaptığımız bu projeler sayesinde 2016 ve 2017’de Üniversitelerarası Lojistik Vaka Yarışması’nda Türkiye 3.'sü oldum.
Gamze Kaçar
2011 - Medya ve İletişim Mezunu
Üniversiteye adımımı attığım ilk an dün gibi aklımda. Heyecan, endişe, merak…Tüm duygular havada uçuşuyor. Farklı kültürleri kesiştiren ve hepsine kucak açan bir okul. 2011 yılında İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü'nden mezun oldum. Eğitim hayatım boyunca teorik bilgilerin yanı sıra kişisel gelişim konusunda edindiğim tecrübeler, uygulamalı ödev ve sunumlar ile sosyal sorumluluk projelerinde aktif yer almış olmamın getirdiği avantaj sonucunda DHA ve İzmir Ticaret Odası'nda staj yapma fırsatı yakaladım. Aynı zamanda eğitim dilimizin İngilizce olması ve ikinci yabancı dil seçme fırsatının verilmesi benim için büyük bir avantaj oldu.