Dünyanın gelişmiş üniversitelerinde uygulanan bir sistem olan Mentorluk, İEÜ Mezunlarla İlişkiler Ofisi tarafından yürütülmektedir.
Projenin Amacı:
Üniversitemiz bünyesinde 2015 yılından bu yana aralıksız gerçekleştirdiğimiz Mentorluk Projesi; üniversitemize bu yıl kaydolan öğrencilerimizin uyum sürecini hızlandırmayı ve sosyal yönden kendilerini güçlendirmeyi hedeflemektedir. Üniversitemizin Lisans 3. ve 4. sınıfında, Ön Lisans 2. sınıfında okuyan öğrencilerimiz arasından seçtiğimiz Mentorlar, yeni öğrencilerimize bölümlerini tanıtmakta, kampüsteki imkanlar hakkında bilgi vermekte ve onların sosyal kulüpler aracılığıyla etkinliklere katılarak aktif olmalarını sağlamaktadır.
Mentor Profili (Lisans 3. ve ya 4. sınıf öğrencilerimiz, Ön Lisans 2. sınıf öğrencilerimiz)
Liderlik potansiyeline sahip, İzmir Ekonomi Üniversitesi değerlerini tanımış ve bunu aktarmaya istekli, yaratıcı düşünebilen, insan ilişkileri kuvvetli, kriz yönetiminde başarılı, pozitif ve enerjik olmalıdır.
Mentor öğrenciye farklı konularda destek vermelidir. Öncelikle Mentor, öğrenciye yeni yaklaşımlar konusunda bilgi verecek ve yaşadığı deneyimleri aktaracaktır. Bunun dışında öğrenciye destek ve arkadaş olması gerekecektir.
Kimler Mentor Olabilir?
Lisans bölümlerimizde Mentorlar 3. ve ya 4. sınıfta, Ön Lisans programlarımızda Mentorlar 2. sınıfta olmalıdır.
Üniversitenin sosyal aktivitelerinde yer almalıdır.
Mentorlar; üniversite hayatı, İzmir’de yaşam, iletişim ve sosyallik konularında bekleneni vermelidir.
Mentordan Beklenenler
Öğrencinin isteklerini ve beklentilerini dinlemek,
Üniversite yaşantısına uyum sürecine destek olmak,
Şehir dışından gelen menteelerin İzmir’e alışmasına yardımcı olmak,
Sosyalleşebilmeleri için destek olmak.
Üniversite Mentorları Neler Kazanacak?
Mentorluk, çok yönlü kişisel gelişim sağlayan bir uygulamadır.
Sorumluluk ve liderlik özelliklerini geliştirecektir.
Bugün birçok iş yerinde önemli bir işe alım kriteri olan liderlik ve sorumluluk duygusuna en somut örnek başarılı bir Mentor olabilmektir.
Düzenlenecek “Mentorluk Egitimleri” ne katılabilecektir.
Öğrenciler arasında bilinirliğini arttıracak ve ileride oluşabilecek potansiyel bir network doğal olarak kendiliğinden gelişecektir.
Akademik yıl sonunda ölçümlerine göre başarılı Mentorlarımıza sertifika verilecektir.
Mezunlarımızdan
Rabia Çoban
2022 - İş Sağlığı ve Güvenliği Mezunu
2022 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Programından mezun olmak üzereyken Aydın Aktuğ hocamın referansı ile Ateş Wind Power tesisinde staj yapmaya başladım.
Cahit Canbaz
2013 - Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisans Programı Mezunu Mezunu
1976 Eskişehir doğumluyum.18 yaşında Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünü kazandığım için İzmir’e geldim, mezuniyet sonrasında da hayatıma İzmir’de devam etmeye karar verdim. İzmir insanı ve doğasıyla benim kendimi bulduğum ailemle birlikte huzur içerisinde yaşadığımız bir şehir ve umarım hep böyle kalır. Askerlik görevimi tamamladıktan sonra sırasıyla Vestel Elektronik (TV), Indesit Company (Buzdolabı), İtalyan Terim Company (Fırın ve ocak) ve son olarak şu an da çalışmakta olduğum Teka Ankastre Mutfak Grubu'nun en önemli fabrikalarından biri olan Ege Serbest Bölgesi'nde faaliyetlerini sürdüren TEKA İzmir (Ankastre Gazlı/Elektirkli Fırın,Gazlı/Indüksiyonlu/Elektrikli Ocak Üretimi) firmasında çalışmaktayım.
Gonca Bağlar
2013 - Psikoloji Mezunu
Ortaokuldan beri okumayı çok istediğim psikoloji bölümüne ilk adımımı, 2008 yılında üçüncü tercihim olan İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde attım. Beş yıllık başarılı bir eğitim hayatından sonra tam burslu olarak girdiğim İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden 2013 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldum. Okulun kapısından ilk girdiğim gün “Benim burada ne işim var?” diye düşünmüştüm. Çünkü özel okula hep farklı bir gözle bakmıştım ve son tercih gününe kadar özel bir okulda okumayı aklımdan bile geçirmemiştim.
Mert Kalaycı
2017 - Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Mezunu
2017 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü burslu olarak bitirdim. İzmir Ekonomi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı ile burslu olarak tez faaliyetlerimi devam ettirmekteyim. 2016 yılında Innolife Mekatronik Mühendislik ve Danışmanlık şirketinde IOT cihazları, akıllı ev sistemleri ve patentinin şirkete ait olduğu aynı zamanda Tübitak projesi olan Smart Cradle projesinde stajyer olduğum dönem içerisinde aktif görevler aldım.
Ecem Kelekli Sezgin
2017 - İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Mezunu
2017 yılında tam burslu olarak okuduğum İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü'nden mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca, okulumuzun birçok imkanından yararlandım. Güzel Sanatlar Fakültesi hayatımın en büyük öğrenimlerini kazandığım yer oldu. 4. sınıfta Erasmus programıyla Portekiz'e gitme şansı yakaladım.